wtorek, 20 marca 2018

Krawieckie zakupy #12: Książka Marii Piskorskiej "Konstrukcja i modelowanie form bielizny"

Szycie bielizny zaczęło być jakiś czas temu bardzo modne. Nie dziwi mnie taki obrót spraw, bo skoro ludzie są w stanie uszyć sobie naprawdę piękne sukienki, bluzki czy nawet płaszcze, to dlaczego nie spróbować własnych sił w szyciu czegoś niekoniecznie na pokaz, ale dla własnego komfortu i samopoczucia? 

Przy okazji tematu szycia bielizny wielokrotnie pojawiają się pytania o to, skąd brać na nią wykroje. Burda ani żadne szyciowe pismo wydawane w Polsce nie dostarcza regularnie wykrojów dla bielizny, więc polegać trzeba głównie na wzorach ściąganych z internetu albo na własnej konstrukcji.  Dlatego dziś chcę Wam polecić książkę poświęconą w całości konstrukcji bielizny i to zarówno damskiej, męskiej oraz dziecięcej (u mnie to kserówka z czasu kursu).

 


Książka Konstrukcja i modelowanie form bielizny wydana została przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne jako drugi nakład w 1990 roku i przeznaczona jest dla szkół i techników. Zawiera aż 13 rozdziałów, a oto, co można w nich znaleźć:Podoba mi się, że w książce można znaleźć fasony bielizny dla każdego, niezależnie od wieku i płci. Wybór, jak widać, jest dość szeroki. Ja największe doświadczenie mam oczywiście z bielizną damską i niezmiernie mnie cieszy, że dzięki wskazówkom z tej książki mogę narysować wykrój dla koszuli nocnej, halki...


... a także dla majtek, stanika oraz kostiumu kąpielowego:


W książce niestety znajduje się też błąd, o ile pamiętam, przy konstrukcji koszuli męskiej źle zapisano jedno z obliczeń. Na szczęście, z rysunku da się wywnioskować o co chodzi i podstawić prawidłowy pomiar.

A teraz ciekawa jestem, czy znacie i polecacie jeszcze jakieś wartościowe książki o konstrukcji bielizny? Jeśli tak, podzielcie się w komentarzu:)

6 komentarzy:

 1. Cześć,
  Ta książka wygląda super. Da się ją w ogóle gdzieś dostać?
  Pozdrawiam,
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa książka dla zainteresowanych szyciem :) Rożne wzory i formy dają wiele możliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam na coś gotowego... sama mam w dorobku kilka niezłych sztuk bielizny, bo był taki czas, kiedy coś pięknego można było tylko pooglądać w katalogach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wieki już nie widziałam takich książek :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie widzę wiele tego typu książek w księgarniach. Ba nawet na targach staroci nie znalazłam żadnej tego typu. Może na pinterescie znajdziesz to czego szukasz ?

  OdpowiedzUsuń