środa, 28 lutego 2018

Krawieckie zakupy #11: Książka "Modelowanie form odzieży damskiej"

Każdemu, kto chciałby rozpocząć przygodę z samodzielnym robieniem wykrojów polecam tą książkę  jako rzetelne źródło informacji o konstrukcji i modelowaniu odzieży damskiej. Modelowanie form odzieży damskiej autorstwa Elżbiety Stark i Barbary Tymolewskiej to podręcznik, z którego nauczyć się można jak zrobić podstawową formę dla spódnicy, spodni, bluzki, sukienki, żakietu i skafandra (kurtki). Prawidłowo przygotowane formy posłużą jako punkt wyjścia do dalszego modelowania.


Książka składa się z 3 rozdziałów. Pierwszy zawiera:
 • wyjaśnienie podstawowych pojęć, 
 • podział sylwetki kobiecej płaszczyznami, liniami ciała i oznaczeniami punktów, które ułatwiają orientację podczas przenoszenia wymiarów z figury kobiecej na arkusz papieru, 
 • Zdejmowanie pomiarów i ich oznaczenia
 • tabele wymiarów kobiet, służącej do tego, aby porównać swoje wymiary z wymiarami średnimi i zyskać orientację, do jakiej grupy typologicznej zalicza się figura ABC czy D.
Rozdział drugi zawiera informacje o metodach otrzymywania form odzieży, a także opisy konstrukcji i kolejność modelowania form odzieży na dolna część ciała.

Rozdział trzeci to wyjaśnienie metody "Standardu konstrukcji odzieży damskiej" dla figur ABC i D i tabelę wielkości dodatków konstrukcyjnych. Tutaj znajdują się wskazówki dla konstrukcji odzieżowych na górna część ciała, a samą tabelkę polecam wydrukować i powiesić i widocznym miejscu:)

Rozdział czwarty, piaty i szósty to już konstrukcja i modelowanie wszystkiego, co na górną część ciała jest potrzebne, oraz dodatków, które sprawiają, że wyglądają one ciekawiej i profesjonalniej, jak kołnierze, kaptur, rękawy o różnej długości i szerokości.Rozdział szósty to modelowanie form odzieży na figury nietypowe, z wadami postawy, skrzywieniem bocznym kręgosłupa i zdeformowanymi kończynami dolnymi. Osobiście uważam, że trochę szkoda, że nie znalazły się tutaj wskazówki na temat np. przygotowania formy na spodnie i spódnice dla osób o zbyt wypukłych i płaskich pośladkach.

Jak widać, książka  nauczy jak przygotować formy podstawowe dla każdego elementu odzieży damskiej. Mankamentem jest tu jednak (wbrew tytułowi) dość uboga cześć modelowaniu poświęcona. Mogłoby tu być więcej wskazówek, jak zrobić bardziej fantazyjne wykroje, bo po pewnym czasie robienie samych podstawowych form przestaje wystarczać i podręcznik mógłby dostarczyć na ten temat merytorycznej wiedzy. Miałby pewnie wtedy co najmniej  500 stron, ale byłby biblią dla wszystkich konstruktorów:)

Informacje o książce:

Autorki: Elżbieta Stark, Barbara Tymolewska
Tytuł: Modelowanie form odzieży damskiej. Podręcznik dla zasadniczej szkoły zawodowej oraz technikum do nauczania zawodu krawca lub technika technologii odzieży.
Wydawnictwo: SOP Oświatowiec Toruń.
Wydanie V
Numer dopuszczenia: 18/2008

28 komentarzy:

 1. Mam ta ksiazke i jest fenomenalna jak dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie fachowe książki są super.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym umieć szyć, to moja pięta achchillesowa😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chciałabym umieć szyć, może kiedyś mi się uda nauczyć :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja i maszyna do szycia nie pozostajemy w przyjaźni :) Niemniej, dobrze napisany podręcznik, a ta książka na taki wygląda, wspomoże na początku drogi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Great post, Dear ❤️
  I'd be happy friendship blogs ♥️ Subscribe to your Blogger
  Julia Shkvo

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajna pozycja dla osób zajmujących się tą tematyką!

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć,
  Mam swój własny egzemplarz i potwierdzam. Świetna książka, rewelacyjna do nauki podstaw konstrukcji.
  Pozdrawiam,
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 9. Wow! Ja nie mam pojecia o szyciu, ale podziwiam osoby ktore maja! Jak dla mnie to talent przede wszystkim! :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim dużo pracy to jest. Dziękuję :)

   Usuń
 10. Dziękuję za opis, mam kilka klasyków krawieckich w swojej biblioteczce - kto wie, może i się powiększy o ten egzemplarz :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakbym się miała zabierać za szycie to bardzo chętnie z taką książkę, gdzie jest czytelnie opisane wszystko po kolei ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O szyciu całkiem niezła (choć trochę za skromna) jest z tej samej serii Techniki szycia odzieży :)

   Usuń
 12. I keep wanting to polish my sewing skills. That book sounds like one that could help me. You are lucky to have this skill Maria.

  http://www.fashionablyidu.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. That book looks so great!
  I can't make clothes , but I love to see the book and imagine your next clothe!!

  akiko

  OdpowiedzUsuń
 14. Interesująca książka! Nie pogardziłabym taką w swojej kolekcji, tym bardziej, że sama nieraz szyję, a ostatnio myślę o ubraniach. ;)

  OdpowiedzUsuń