czwartek, 31 sierpnia 2017

Krawieckie zakupy #9: Książka "Kulisy kroju i szycia. Odzież dla dzieci" Zofii Hanus.

O książkach autorstwa Zofii Hanus słyszałam wiele wiele dobrego. Na moich zajęciach na kursie zawodowym nauczyciele bardzo często polecali nam jej książki jako źródło wiedzy i pomysłów. Niestety, z racji tego, że od czasu ich premiery minęło już bardzo wiele czasu (Odzież dla dzieci wydana została w 1981 roku), trzeba szukać ich albo na aukcjach internetowych, albo po antykwariatach. Ja miałam to szczęście, że podczas pobytu w Gdańsku trafiłam na antykwariat, w którym ta książka była bardzo dobrze wyeksponowana, więc czym prędzej porwałam ją z półki a przy okazji zapytałam o resztę. Okazało się, że ta była jedyną, ale dobre i to:)

Zofia Hanus


Książka Kulisy kroju i szycia składa się z 4 rozdziałów, z których każdy został poświęcony innemu tematowi związanemu z przygotowaniem i szyciem odzieży dziecięcej. Pozwolę sobię krótko scharakteryzować ich treść.

W 1 rozdziale znaleźć można informacje o tym, czym cechować się powinna odzież dla dzieci w różnym wieku (od niemowląt do 12 roku życia). Dotyczą one zarówno formy odzieży, jak i materiału, z którego powinny zostać wykonane. Jest tu cały podrozdział poświęcony materiałoznawstwu, w którym znajdują się opisy włókien, tkanin, dzianin, dodatków krawieckich i materiałów pomocniczych, takich jak podszewki, wkłady klejowe, watolina itp.

 

W tym samym rozdziale znajdziemy także informacje na temat organizacji miejsca pracy i bezpieczeństwa w nim. Później znajduje się w nim spis przyborów potrzebnych do szycia ręcznego i prasowania. Na końcu mamy rozdział bardzo pomocny przy szyciu maszynowym, a dotyczy on najczęściej występujących usterek i jak je naprawić.

Rozdział 2 zawiera wskazówki dotyczące szycia poszczególnych elementów odzieży. Znajdziemy tutaj instrukcje na temat szycia m.in.: falbanek, rozcięć, zapięć, rękawów i kołnierzy, a także jak dokonać korekty, gdy coś źle się układa.


 

Mamy tutaj także spis i ilustrowane przykłady ściegów ręcznych i maszynowych. Ogólnie, ten rozdział to całkiem przydatny podręcznik dla początkujących i rozwijających swoje umiejętności.

 

 

Rozdział 3 dotyczy przygotowania form i krojenia odzieży. Zilustrowane i opisane zostało dokładnie zdejmowanie miar, a następnie rysowanie form i ich sprawdzenie na figurze dziecka. Nie zabrakło tutaj również tematu nanoszenia poprawek na gotowy wykrój i odpowiednie ułożenie wszystkich jego części na tkaninie.

 

Rozdział 4 to już instrukcje dla przygotowywania form na konkretne części garderoby. Tą część książki charakteryzują bardzo ładne ilustracje i szczegółowe opisy.
Na końcu podane są tabele przeciętnych wymiarów dla dzieci w każdym wieku. Jest to pomocne szczególnie wtedy, gdy nie znamy dokładnych wymiarów dziecka w danym wieku, a chcemy poznać jakiś standard.


Podsumowując, to nie jest książka z wykrojami, ale bardzo dobrze przygotowany podręcznik konstrukcji i szycia odzieży. Choć niektóre z proponowanych przez autorkę modeli wyszło z mody, nie da się ukryć, że od 1981 roku minęło dużo czasu, to zaskakująco wiele z nich jest aktualnych do dzisiaj, a prostsze fasony są ponadczasowe i zawsze warto po nie sięgnąć. Polecam przeszukać allegro itp., a przy większej ilości czasu wolnego lokalne antykwariaty:)

9 komentarzy:

 1. dla mnie szycie to abstrakcja, bardzo zazdroszczę tej umiejętności oraz rozumienia wskazówek na piśmie jak szyć i wykroić :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno niektóre z tych propozycji w połączeniu z nowymi materiałami tworzyłyby świetne zestawienia :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Swietna ksiazka, musze przyjaciolce podrzucic tytul <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Posiadam tą książkę w mojej prywatnej kolekcji, warto wracać do starych książeczek, te modele ciągłe są na czasie. Myślę, że starsze książki więcej posiadają wiedzy niż te aktualne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie moja tematyka ale chciałabym kiedyś kupić maszynę do szycia, czasem by się przydała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla Ciebie na pewno ciekawa lektura. Dla mnie "czarna magia".
  Moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki starej daty są skarbnicą wiedzy, jak lubię używać książek kucharskich mojej mamy, które zakupiła a technikum. :)
  https://pokazswepiekno.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Great content and love your thoughts on this post
  ����Thank you so much for all the support����
  As on this month, MyLyfeMyStory has been officially renamed as Harija Ravi :)
  Harija Ravi

  OdpowiedzUsuń
 9. That book on the flower printed cloth is so cute!
  I love those illustrations!!

  akiko

  OdpowiedzUsuń