czwartek, 31 sierpnia 2017

Krawieckie zakupy #9: Książka "Kulisy kroju i szycia. Odzież dla dzieci" Zofii Hanus.

O książkach autorstwa Zofii Hanus słyszałam wiele wiele dobrego. Na moich zajęciach na kursie zawodowym nauczyciele bardzo często polecali nam jej książki jako źródło wiedzy i pomysłów. Niestety, z racji tego, że od czasu ich premiery minęło już bardzo wiele czasu (Odzież dla dzieci wydana została w 1981 roku), trzeba szukać ich albo na aukcjach internetowych, albo po antykwariatach. Ja miałam to szczęście, że podczas pobytu w Gdańsku trafiłam na antykwariat, w którym ta książka była bardzo dobrze wyeksponowana, więc czym prędzej porwałam ją z półki a przy okazji zapytałam o resztę. Okazało się, że ta była jedyną, ale dobre i to:)

Zofia Hanus


Książka Kulisy kroju i szycia składa się z 4 rozdziałów, z których każdy został poświęcony innemu tematowi związanemu z przygotowaniem i szyciem odzieży dziecięcej. Pozwolę sobię krótko scharakteryzować ich treść.

W 1 rozdziale znaleźć można informacje o tym, czym cechować się powinna odzież dla dzieci w różnym wieku (od niemowląt do 12 roku życia). Dotyczą one zarówno formy odzieży, jak i materiału, z którego powinny zostać wykonane. Jest tu cały podrozdział poświęcony materiałoznawstwu, w którym znajdują się opisy włókien, tkanin, dzianin, dodatków krawieckich i materiałów pomocniczych, takich jak podszewki, wkłady klejowe, watolina itp.

 

W tym samym rozdziale znajdziemy także informacje na temat organizacji miejsca pracy i bezpieczeństwa w nim. Później znajduje się w nim spis przyborów potrzebnych do szycia ręcznego i prasowania. Na końcu mamy rozdział bardzo pomocny przy szyciu maszynowym, a dotyczy on najczęściej występujących usterek i jak je naprawić.

Rozdział 2 zawiera wskazówki dotyczące szycia poszczególnych elementów odzieży. Znajdziemy tutaj instrukcje na temat szycia m.in.: falbanek, rozcięć, zapięć, rękawów i kołnierzy, a także jak dokonać korekty, gdy coś źle się układa.


 

Mamy tutaj także spis i ilustrowane przykłady ściegów ręcznych i maszynowych. Ogólnie, ten rozdział to całkiem przydatny podręcznik dla początkujących i rozwijających swoje umiejętności.

 

 

Rozdział 3 dotyczy przygotowania form i krojenia odzieży. Zilustrowane i opisane zostało dokładnie zdejmowanie miar, a następnie rysowanie form i ich sprawdzenie na figurze dziecka. Nie zabrakło tutaj również tematu nanoszenia poprawek na gotowy wykrój i odpowiednie ułożenie wszystkich jego części na tkaninie.

 

Rozdział 4 to już instrukcje dla przygotowywania form na konkretne części garderoby. Tą część książki charakteryzują bardzo ładne ilustracje i szczegółowe opisy.
Na końcu podane są tabele przeciętnych wymiarów dla dzieci w każdym wieku. Jest to pomocne szczególnie wtedy, gdy nie znamy dokładnych wymiarów dziecka w danym wieku, a chcemy poznać jakiś standard.


Podsumowując, to nie jest książka z wykrojami, ale bardzo dobrze przygotowany podręcznik konstrukcji i szycia odzieży. Choć niektóre z proponowanych przez autorkę modeli wyszło z mody, nie da się ukryć, że od 1981 roku minęło dużo czasu, to zaskakująco wiele z nich jest aktualnych do dzisiaj, a prostsze fasony są ponadczasowe i zawsze warto po nie sięgnąć. Polecam przeszukać allegro itp., a przy większej ilości czasu wolnego lokalne antykwariaty:)

18 komentarzy:

 1. dla mnie szycie to abstrakcja, bardzo zazdroszczę tej umiejętności oraz rozumienia wskazówek na piśmie jak szyć i wykroić :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno niektóre z tych propozycji w połączeniu z nowymi materiałami tworzyłyby świetne zestawienia :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Część tak, a część się zdezaktualizowało, chociaż jak wiadomo moda potrafi zatoczyć koło:)

   Usuń
 3. Swietna ksiazka, musze przyjaciolce podrzucic tytul <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Posiadam tą książkę w mojej prywatnej kolekcji, warto wracać do starych książeczek, te modele ciągłe są na czasie. Myślę, że starsze książki więcej posiadają wiedzy niż te aktualne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o opisy i ich możliwość zrozumienia to bez dwóch zdań są lepiej przygotowane. Dotyczą nie tylko jednego wąskiego tematu, ale poruszają też kwestie z nim związane:)

   Usuń
 5. Nie moja tematyka ale chciałabym kiedyś kupić maszynę do szycia, czasem by się przydała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maszyna się przydaje, a nieraz nie wiadomo kiedy zaczyna się z niej korzystać bardziej ambitnie:)

   Usuń
 6. Dla Ciebie na pewno ciekawa lektura. Dla mnie "czarna magia".
  Moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa i pomocna w pracy:) Pozdrawiam i ja serdecznie!

   Usuń
 7. Książki starej daty są skarbnicą wiedzy, jak lubię używać książek kucharskich mojej mamy, które zakupiła a technikum. :)
  https://pokazswepiekno.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jakie rzadko spotykane teraz przepisy posiadasz dzięki temu:)

   Usuń
 8. Great content and love your thoughts on this post
  ����Thank you so much for all the support����
  As on this month, MyLyfeMyStory has been officially renamed as Harija Ravi :)
  Harija Ravi

  OdpowiedzUsuń
 9. That book on the flower printed cloth is so cute!
  I love those illustrations!!

  akiko

  OdpowiedzUsuń