poniedziałek, 22 lutego 2016

Tutorial: Rozcięcie z obsadzeniem

W dzisiejszym wpisie chciałabym zaprezentować Wam sposób na wykończenie rozcięcia za pomocą odszycia zwanego obsadzeniem. W wykonaniu jest dość prosty i myślę, że spodoba się Wam jako alternatywa dla obecnie częściej używanej w takich miejscach lamówki.


A oto instrukcja, jak uszyć je krok po kroku:

1. Wyznaczamy miejsce na tkaninie zasadniczej, w którym ma znajdować się rozcięcie i zaznaczamy je:2. Wycinamy mniejszy prostokątny kawałek z tej samej tkaniny (mój ma wymiary 4 cm na 10 cm) który będzie odszyciem. Usztywniamy go za pomocą wkładu klejowego i wyznaczamy jego środek:


3. Nasze odszycie obrzucamy:


4. Następnie odszycie przypinamy do tkaniny zasadniczej prawą stroną do prawej, aby miejsce wyznaczone na tkaninie zasadniczej pokrywało się całkowicie ze środkiem wyznaczonym na odszyciu:


5. Odszycie przyszywamy do tkaniny ściegiem prostym w taki sposób, aby okrążył on środek odszycia w odległości ok. 2 mm od niego:6. Środek rozcinamy, ale nie do samego końca. Rozcięcie powinno kończyć się ok. 5 mm przed dolnym brzegiem:


7. Nacinamy zapas przy końcówce w taki sposób, aby rozcięcie sięgało aż do szwu przy obu rogach:


8. Odwracamy obsadzenie do strony wewnętrznej:


9. Sprasowujemy:


10. Na koniec stębnujemy na 1 mm przy brzegu rozcięcia:


I tak prezentuje się rozcięcie w efekcie końcowym. Z nitką w kolorze pasującym do tkaniny wygląda to o niebo lepiej, ale chciałam bardzo pokazać Wam jak najwyraźniej etapy jego wykonania:


18 komentarzy:

 1. I just learn something new and you dear make it look so easy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za tutorial, może się przydać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Stosuję od lat. To bardzo dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I moim zdaniem łatwiejszy w stosowaniu niż lamowka:)

   Usuń
 4. Super tutorial! Zapraszam do mnie asiaknebel.blogspot.com :) Będzie mi bardzo miło jak pozostawisz po sobie ślad I zaobserwujesz ja napewno się odwdzięcze! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hehe obsadzeniem? Pierwszy raz coś takiego widzę/słyszę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się z tą nazwą spotkałam dopiero w podręczniku, a później na zajęciach z szycia:) Częściej mówi się "odczycie":)

   Usuń
 6. Szczerze powiem, że nawet nie wiem co to znaczy :P Jeśli chodzi o szycie to jestem lewa :P Mojemu facetowi za to całkiem nie źle wychodzi szycie i zdarza mu się uszyć różne rzeczy, np. misia :D

  OdpowiedzUsuń
 7. So nice!
  xx

  http://losaway.blogspot.com
  Instagram: https://www.instagram.com/losaway/

  OdpowiedzUsuń
 8. I knew that way for the first time!
  It is very great♡

  akiko

  OdpowiedzUsuń